Włochy 2012 - Raport

VI edycja projektu 2012 » Włochy 2012 - Raport    Po wyjściu z Koloseum udaliśmy się na Forum Romanum, najstarszy plac rzymski pochodzący z VIII w. p.n.e. Wokół placu budowano okazałe świątynie oraz liczne budynki użyteczności publicznej (np. siedziba senatu, mównica), ponieważ miejsce to stanowiło centrum życia społecznego. Na Forum Romanum znajdowało się prawdziwe centrum rzymskiego świata, umbilicus urbis Romae.  Pomiędzy Forum Romanum a Koloseum wybudowano Łuk Konstantyna Wielkiego dla uczczenia dziesięciolecia jego rządów.

    Wspięliśmy się także na wzgórze Kapitol – dawne miejsce obronne oraz miejsce kultu religijnego. Obecny kształt wzgórza został zaprojektowany przez Michała Anioła. Plac z trzech stron otoczony jest budynkami, w części środkowej stoi pomnik Marka Aureliusza. W bocznej części placu widzieliśmy słynną rzeźbę wilczycy karmiącej bliźnięta. Obok znajduje się fontanna z pitną wodą. Wszyscy skorzystaliśmy z tego źródełka.

    Następnego dnia odwiedziliśmy najsłynniejsze miejsca kultu religii chrześcijańskiej. Mieliśmy okazję podziwiać cztery Bazyliki Większe, czyli patriarchalne. Pierwsza z nich to Bazylika Matki Bożej Większej. Jak głosi legenda, o jej wybudowanie poprosiła we śnie Matka Boska i wskazała to miejsce w Rzymie, na które w lecie spadnie śnieg. Z tego względu kościół nazywany jest także Bazyliką Matki Boskiej Śnieżnej. Kolejną Świątynią była Bazylika Pawła za Murami. W Centralnej część nawy głównej znajduje sie gotycki baldachim nad grobem Świętego Pawła a na środku dziedzińca możemy podziwiać posąg Apostoła.
    Zatrzymaliśmy się także na Lateranie w Bazylice Świętego Jana. Jest to najwyższy rangą, najstarszy oficjalny kościół oraz dawna siedziba papieży. Napis na murze głosi: "Omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis Mater et Caput" co znaczy Matka i Głowa wszystkich kościołów miasta i świata. Na terenie bazyliki znajdują się groby niektórych papieży. Po wschodniej stronie od wejścia  można odwiedzić Sanktuarium Świętych Schodów. Schody, zgodnie z tradycją, pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata i mógł po nich stąpać Chrystus.
    Najbardziej znaną bazyliką jest Bazylika Świętego Piotra. Położona na miejscu cyrku Nerona, gdzie został ukrzyżowany Święty Piotr i dokładnie nad grobem Apostoła. Bogato zdobione wnętrze zawiera między innymi Pietę Michała Anioła, nagrobki i posągi papieży, posągi świętych, freski oraz mozaiki sufitowe.    Po obu stronach bazyliki znajdują się liczne kaplice, m. in. kaplica Świętego Sebastiana. 3 maja 2011 roku przeniesione tu zostało ciało Błogosławionego Jana Pawła II. Miejsce spoczynku papieża – Polaka odwiedzane jest przez rzesze pielgrzymów z całego świata. Pod Bazyliką znajdują się Groty Watykańskie, czyli kaplice mieszczące groby papieży, kardynałów i władców.
 
 

 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com