Włochy 2012 - Raport

VI edycja projektu 2012 » Włochy 2012 - Raport


    Wieczorem dotarliśmy do Rzymu czyli głównego celu naszej podróży. Zamieszkaliśmy w Polskim Domu Pielgrzyma Sursum Corda. Rano wyruszyliśmy na podbój Wiecznego Miasta. Pierwszego dnia, czyli w niedzielę, uczestniczyliśmy na Placu Świętego Piotra w modlitwie Anioł Pański. Modlitwę prowadził papież, Benedykt XVI. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Świętego Piotra, aby złożyć hołd bł. Janowi Pawłowi II.

    W godzinach popołudniowych udaliśmy się do katakumb Św. Kaliksta- miejsca pochówku pierwszych chrześcijan. Katakumby stanowiły system kilkukondygnacyjnych podziemnych korytarzy z wydrążonymi komorami. Korytarze katakumb Kaliksta osiągnęły długość 20 km. Następnie odbyliśmy spacer najstarszą drogą rzymską, czyli słynną Via Appia Antica oraz odwiedziliśmy kościół Quo vadis Domine. Świątynia  upamiętnia miejsce spotkania Chrystusa z Piotrem uciekającym z Rzymu. W środku znajduje się kopia odcisku stóp Jezusa oraz popiersie Henryka Sienkiewicza, autora słynnej powieści z czasów prześladowania pierwszych chrześcijan.

    W poniedziałek czekał na nas Rzym starożytny. Zwiedzanie zaczęliśmy od Koloseum, czyli amfiteatru Flawiuszów, wybudowanego pod koniec I wieku naszej ery. W amfiteatrze odbywały się walki gladiatorów, przedstawienia, popisy akrobatyczne a także krwawe widowiska. Pod sceną istniał system korytarzy i zapadni, który umożliwiał zmianę dekoracji. Nazwa Koloseum pochodzi od pobliskiego posągu Nerona- Heliosa o kolosalnych rozmiarach. Od roku 1750 w Wielki Piątek na terenie Koloseum odprawiana jest uroczysta Droga Krzyżowa na pamiątkę męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijan. Drogę Krzyżową prowadzi papież.

 

 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com